Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy mi pokvete durman?

5. 6. 2009

Dobrý den milí čtenáři a pěstitelé,

odpovídám na dotaz přidaný na stránky  jako komentář  k rubrice  :

Brugmansie popis.

Obrazek

  • Brugmansia candida Maya - letošní  první poupata.

Jedná se o dotaz, kdy mi pokvete durman? Dle  pisatelky se jedná o rostlinu, která je v dobré kondici. Je minimálně  3 roky stará, protože již několikrát  přezimovala  zimní období. Její velikost je zhruba asi  kolem  0,5 metru a v současné době má  pěkné velké  listy.   Z takto koncipovaného dotazu mohu říci,  že tato rostlina  má   snahu  růst.  Pakliže bychom  chtěli říci, kdy bude  kvést, je nutno si říci, zda ji dáváme dostatek    živin. Tedy  je dobré ji přihnojit (Kristalol podzim,  hnojivové tyčinky do  květináče atd.), abychom si byli jistí, že má  to co potřebuje.    Rostlina se  všeobecně nejdříve snaží růst  směrem vzhůru  a to obvykle   převažuje. Později, když  se  rostlinka domnívá, že je  dost silná  a  (spokojená) začne vytvářet větvení.  Je to  úplně stejné jako  u ovocných stromků, jen s tím rozdílem, že v našich podmínkách je to  keřovitá rostlinka  a ve své domovině strom.  Z toho tedy je nutné vycházet.  Každý strom má kmen a pak korunu. Proto tedy  jakmile se nám začne rostlinka větvit, znamená to, že dospěla a tudíž nám vytvoří v každém  středu  větvení  květ.  Pak rostlinka postupuje   pravidelně. ( Květ, dvě větvičky, další dva květy , 4 větvičky atd.) Tudíž    nám nezbývá než čekat, až rostlina dosáhne tohoto stádia.

Obrazek

  • Rostlina vytvořila první větvení ve tvaru písmene V a dále pokračuje pravidelnou tvorbou  dalších  větvení na každé  z nově vznilkých  větviček.    Ve středu jsou vždy vidět nová poupata.( foto 05.06.09)

Také se dá velice dobře   poznat, kdy se toto období  blíží. Neboli také jinak řečeno, kde začíná   oblast květová a kde končí  část pouze   růstová. Podíváme li se dobře na tvar listu, je možné si povšimnout, že některé listy jsou  souměrné a jiné u stopky začínájí být nesouměrné. Jedna polovina listu začíná  dříve a druhá polovina je jakoby uskočena a začíná růst  třeba i o půl cm   později. Je jisté, že to závisí  na  velikosti listu. 

Obrazek

  • Obrázek  nesouměrného listu z oblasti květové (foto 05.06.09)

Obrazek

  • Obrázek souměrného listu z oblasti  růstové. (foto 05.06.09) 

Také by mnohé  z vás zajímalo za jak dlouho se to může stát, že se mi rostlinka začne větvit.  To je těžko  říci. Je to závislé na stáří a velikosti rostliny, také na tom, zda  výhonky (nové větvičky rostou či obrážejí ze staršího dřeva nebo zda  se jedná  o mladé zakořeněné  čerstvé mladé rostlinky nedřevitého typu.

Např. z vlastní zkušenosti mohu říci,  že rostlinka   zakořeněná   v loňském roce. Typ řízku  byl nedřevitý , tedy silně zelený ( laicky  řečeno),  tak mi  může kvést již příští rok na jaře, protože je  z vrcholové  části rostliny, kde  je jiné složení rostlinných hormonů, které    řídí v rostlině   život. Řízky ze střední a spodní částí  matečných  rostlin kvetou a vytvářejí tudíž větvení  později i o měsíc atd. (vlastní zkušenost) Pokud by se jednalo o rostlinku ze semínka tak tam můžeme čekat na první květy  od 6 do 18 měsíců. U starších rostlin, které mají silné dřevité kmínky, či kmeny  je to  někdy rychlejší. Ony vyženou s velkou silou  mladé a čerstvé  výhony, které  velice brzo  začnou tvořit jakousi zhuštěnou korunku,  ve které se nám po čase podaří objevit ono důležité větvení s  poupátkem.

Obrazek

  • Letošní výhonky se zhuštěnou korunkou, uvnitř které se tvoří větvení. (foto 05.06.09)

Obrazek

  • První poupátko vykukuje  v prvním  větvení v korunce  durmanu. (foto 05.06. 09)

Nevím  zda je   takto pojaté  vysvětlení   dostatečně srozumitelné, ale snažím se vše psát tak, aby    to bylo jednoduché a pochopitelné. Jelikož nejsem  specialista na  botaniku, tak používám laické názvosloví. Velice děkuji za pochopení.

S přátelským pozdravem   se těším na další  dotazy.

Autor stránek  Jana Chytková