Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brugmansia

Durman

Datura

Andělská trumpeta

Rozdíl mezi durmanem a daturou.

.

Durman má květy od zhora dolů a je to trvalka ( při správném zimování).

Obrazek

.

.

.

.

.

.

.

Datura má květy nahoru a je to letnička, která se nechá částečně přezimovat.

Obrazek

.

.

.

.

.

.

.

Durmany, které známe z našeho okolí, či obchodů, jsou různé varianty kříženců mnoha druhů. Jsou to mohutné rostliny, které mohou dorůstat až 5m. V našich podmínkách jsou však spíše keřovité, avšak v jejich domovině( převážně  Jižní Amerika) jsou to  stromy. Tvar  a velikost listů je různá podle druhu. Listy mohou být i 35cm velké(vlastní zkušenost) .

Květy durmanů připomínají tvar trumpet. Je však i mnoho dalších variant.

Např.: Trychtýřovité, zvonkovité, trubkovité, jednoduché, plnokvěté, dvojité, trojité a dokonce i roztřepené, které vůbec nepřipomínají původní tvar trumpet.

Velikosti květů se pohybují od opravdu malých až po obrovské. Ty největší mohou dosáhnut až 40cm délky , či 35cm a více průměru.

Barevná škála je rozmanitá od bílé, žluté, červené, oranžové až po fialové, objevují se i dvoubarevné v různých variantách, či s měnící se barvou.

Plodů se většinou nedočkáme, neboť přijde zima a květiny se zazimují.

Květy se otevírají večer a nádherně voní, což je pravý čas pro relaxaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Durmany

(Ivan Vitalaj, 13. 3. 2008 14:24)

Chcel by som trochu poopraviť názor, ktorý je tochu u ľudí nesprávne zaužívaný. Anjelské trúby, lat.Brugmansia hybrida nie sú dostupné v modrej alebo nebodaj vo fialovej farbe. Modrá a fialová farba sa nenachádza v génoch pravej Anjelskej trúby resp. Brugmansií. Obdobná situácia je pri červenej farbe ani tá sa nenachádza v génoch a preto nemôže byť v budúcnosti vyšľachtená.
Netreba sa dať zlákať fotografiami zahraničných zásielkových spoločností, ktorých fotografie sú dokonale spracované fotoprogramom a veľmi často nezodpovedajú vonkoncom skutočnému vyfarbeniu , ktoré je oveľa jemnejšie a prirodzené.
Pri kúpe rastlín sa musíme riadiť podľa rád pestovateľov, ktorý svoje rastliny dokonale poznajú, a môžu odporučiť vhodný kultivar podľa podnienok ktoré ma prípadný záujemca. Predaj nemôže byť na prvom mieste.

S priateľským pozdravom Ivan Vitalaj zo Slovenska