Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brugmansia

Durman

Datura

Andělská trumpeta

Rozdíl mezi durmanem a daturou.

.

Durman má květy od zhora dolů a je to trvalka ( při správném zimování).

Obrazek

.

.

.

.

.

.

.

Datura má květy nahoru a je to letnička, která se nechá částečně přezimovat.

Obrazek

.

.

.

.

.

.

.

Durmany, které známe z našeho okolí, či obchodů, jsou různé varianty kříženců mnoha druhů. Jsou to mohutné rostliny, které mohou dorůstat až 5m. V našich podmínkách jsou však spíše keřovité, avšak v jejich domovině( převážně  Jižní Amerika) jsou to  stromy. Tvar  a velikost listů je různá podle druhu. Listy mohou být i 35cm velké(vlastní zkušenost) .

Květy durmanů připomínají tvar trumpet. Je však i mnoho dalších variant.

Např.: Trychtýřovité, zvonkovité, trubkovité, jednoduché, plnokvěté, dvojité, trojité a dokonce i roztřepené, které vůbec nepřipomínají původní tvar trumpet.

Velikosti květů se pohybují od opravdu malých až po obrovské. Ty největší mohou dosáhnut až 40cm délky , či 35cm a více průměru.

Barevná škála je rozmanitá od bílé, žluté, červené, oranžové až po fialové, objevují se i dvoubarevné v různých variantách, či s měnící se barvou.

Plodů se většinou nedočkáme, neboť přijde zima a květiny se zazimují.

Květy se otevírají večer a nádherně voní, což je pravý čas pro relaxaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ostříhání durmanu

(Jana Chytková, 13. 10. 2009 22:08)

Dobrý den vážená paní Alenko, velice děkuji za návštěvu těchto stránek. Ohledně vašeho dotazu na ostříhání více rozrostlého durmanu tak , aby v příštím roce co nejvíce kvetl, řeknu své zkušenosti.
Sama stříhám své rostliny dvakrát. Jednou těsně před zazimováním a pak ještě jednou na jaře, když je dávám ven. První ostříhání je takové, abych rostlinu zmenšila na vhodnou velikost pro zazimování dle prostorových možností. Během zimy se na ni chodím koukat a přemýšlím o tom, jaký tvar ji dám a pak na jaře ji sestřihnu. Osobně se mi ukázalo lepší, pokud jsem rostlinu více zastřihla a pak ji na jaře silně podpořila v růstu. Na rostlinách nechávám základní hlavní větve na kterých ponechávám oblast rozvětvení do písmenka V. Někteří pěstitelé však ostříhají rostlinu zcela, že nechají pouze kmínky bez větvení. Osobně jsem pro méně drastický způsob. Dalo by se to přirovnat ke stříhání ovocných stromků. V souvislosti s velikostí květů nechávám raději vnější větve, aby později vynikly květy na nových výhonech. Vnitřní vystříhám a ponechám např. jen jeden centrální výhon. Můžete si se stromkem opravdu pohrát a to stejně jako to dělají ovocnáři. Je jen na vás zda budete mít tvar stromku či keře, jen vždy dejte pozor, aby jste na jaře odkontrolovali stav větví a měli eventuelně po zimně ještě kde rostlinu upravit před probuzením (napr. odumřelé či jinak napadené části rostliny odstranit po zazimování).

jak ostříhat durman

(Alena, 13. 10. 2009 13:52)

Dobrý den prosím o radu jak na zimu ostříhat více rozrostlý durman,aby mi příští rok vykvetl děkuji

Zemina pro durmany

(Jana Chytková, 18. 6. 2009 22:55)

Dobrý den vážená paní Kristýno, velice vám děkuji za návštěvu stránek. Nyní k vašemu dotazu ohledně substrátu pro durmany. Tyto rostliny mají velikou spotřebu živin a z toho musíme vycházet. Proto je dobré připravit si dle možností směs: kvalitního kompostu smíchaného se zeminou např. pro balkonové květiny, přidat např. granulovaný kravský hnůj, také i nějaké to dlouhodobě působící a postupně se uvolňující hnojivo ve formě tablet apod. Pokud můžete je dobré přidat i hrst ( dle velikosti rostliny) agroperlitu. Takováto výživná směs se jim bude líbit. Také mohu říci, že výborná věc, která sice není asi pro každého je vysadit durman na letní stanoviště přímo do kompostu. Sice tam u něj asi těžko budem večer pít kafíčko, ale rostlina je tam úžasně spokojená. Pak už ten kompost patří jenom jí . Pokud se rostlinkám moc nedaří, tak je také dobré ještě preventivně ošetřit proti sviluškám a podobným breberkám.

S přátelským pozdravem Jana Chytková

květy

(Viki, 8. 6. 2009 11:37)

Paní Jano,moc děkuji za článek o květenství a za přání. Už jsem zkoumala listy a větvení, myslím si, že letos pokvete:-) S přáním příjemného dne Viki

Odpovídám na dotaz

(Jana Chytková, 6. 6. 2009 0:15)

Dobrý den, vynasnažila jsem se odpovědět na váš dotaz Viki a proto jsem na toto téma napsala článeček a to včetně fotografií do rubriky Co je nového? . Přeju mnoho pěstitelských úspěchů.
Autor stránek JCH

kvetení

(Viki, 5. 6. 2009 13:29)

Prosím o radu, mám již třetím rokem durman cca půl metru veliký. Loni nekvetl, během léta často opadávaly listy. Přezimoval na chodbě. Na jaře začal obrážet a nyní má nádherné obrovské listy, ale nevidím náznak květenství. Chtěla bych se zeptat za jak dlouhou dobu by měl nasadit na květy a jak se to dá poznat. Bylo mi řečeno, že jeden list v korunce by měl být vždy vzpřímený a druhý svěšený, nevím co je na tom pravdy. Děkuji za odpověď.

fotografie

(JCH, 29. 3. 2009 21:45)

Na základě dotazu jsem doplnila fotografie.
S přátelským pozdravem JCH

durman

(Kendy, 29. 3. 2009 13:38)

potřěbuju obázek!!!!!!!!!!!!!!!

Durman a modré květy

(JCH, 3. 11. 2008 22:39)

Vážený pane Valerián, děkuji za Váš dotaz.
Ohledně durmanu s modrou barvou květů, bych nejdříve upřesnila druh rostliny. Datura je letnička, někdy také nazývána durmanem. Jedná se však o letničku, která může mít barvu květu modro- fialovou a i plnokvěté druhy. Pak jsou ještě klasické durmany a to jsou ty naše známé keřovité rostliny, které přezimujeme ve svých domovech. Tyto trvalky nemají květy modré, ale v poslední době je možné v omezené míře získat rostliny s květy do fialova . Zde se jedná o druhy Flava. Je možné si je prohlédnout na stránkách pěstitelky paní Kirchner. Odkaz naleznete v Menu na těchto stránkách. Ohledně dříve zmiňovaných letniček datur, tak jejich semínka se dají získat u firmy Koexflor. Nebo můžete získat semínka z rostlinky z mojí zahrádky. Fotografie fialové datury plnokvěté najdete ve fotogalerii. Letničky datur mohou být žluté, řůžové, bílé , plnokvěté, kombinované apod. U durmanů je škála barevnosti a tvarové rozmanitosti téměř nekonečná.

Jediná rostlina, která má květy opravdu modré se jmenuje Acnistus Australis a je to blízká příbuzná durmanů. Její květy mají zvonkovitý tvar, ale velikostí jsou to trpaslíci (3-5cm).

S přátelským pozdravem a poděkováním za návětěvu stránek děkuje Jana - autorka stránek.

Dotaz

(Valerián , 3. 11. 2008 21:31)

Dobrý den,prosím o radu kde se dá sehnat durman s modrými květy. A můžou být i jiné barvy. Jsem s pozdravem a díky za radu.

Přezimování durmanu

(JCH, 12. 8. 2008 21:07)

Dobrý den Vážená paní Masopustová, velice Vám děkuji za návštěvu stránek. Ohledně Vašeho dotazu k přezimování venku. Durman je rostlina, která neodolá mrazu. Proto pokud ji necháte venku, tak o ni nejspíš přijdete. Snad jedině, že by jste tu svou rostlinu zastřihla a celou ji přikryla tak, aby se k ní nedostal mráz. Můžete to zkusit, ale osobně bych si ji raději vyndala a pro příští rok bych měla odpočinutou rostlinku. Také by šlo na rostlinku přesunout např. foliovník, ale to je vše jen o pokusu a omylu.

S přátelským pozdravem Jana Chytková

durman-přezimování na zahradě

(Lida.Masopustova@seznam.cz, 12. 8. 2008 13:46)

Prosím o radu, jak přezimovat durman na zahradě, bez toho abych ho musela vyrýt a uskladnit do květináče. Mám ho už asi 1,5 vysoký a mohutný. Děkuji

Durman je opravdu jedovatý

(JCH, 11. 8. 2008 21:45)

Dobrý den vážená paní Janečková, děkuji vám za návštěvu stránek. Nyní k Vašemu dotazu. Máte pravdu durman je opravdu jedovatý. Je to s ním stejné jako s tisem, jalovcem, plaménkem, břečťanem apod. Takže pokud rostlinu nepojídáme nebo nekonzumujeme semínka tak nám žádné nebezpečí nehrozí. Je třeba vědět, že se opravdu jedná o toxickou rostlinu, stejně tak jako např. brambory nebo rajčata. Musíme jen dávat pozor na naše děti , aby ze zvědavosti neochutnávali tyto rostliny a stejně tak naši zvířecí miláčkové. Stačí normální opatrnost. Nikde jsem nenalezla informaci o otravě touto rostlinou u pěstitelů. Jen občas narazím na některé mladší jedince, kteří experimentují s touto květinou podobně jako např. s marihuanou. S přátelským pozdravem JCH

Poraďte prosím

(M.Janečková, 11. 8. 2008 17:11)

Prosím o radu. Protože nemám kde durmany přezimovat a mám jich na zahrádce asi 15 ks (všechny bílé) vždy si je na zimu namnožím a staré jsem nucena vyhodit. Letos jsem chtěla podarovat revek své známé a ta ho odmítla, že je to jedovatá rostlina a do zahrady ho nechce. Je to prosím pravda. Nikde jsem se to nedočetla. Děkuji za odpověď.Můj email - mirka.janeckova@centrum.cz

Žloutnutí listů

(JCH, 30. 7. 2008 18:57)

Milá paní Marešová, děkuji za návštěvu stránek. Také musím pogratulovat k vypěstování rostlinek ze semínek z vlastních rostlin.

Nyní k Vašemu dotazu. Žloutnutí listů u brugmansií je všeobecný problém. Příčin může být více. Jelikož nemáme fotografii, tak se dá jen velice těžko říci co je Vašim rostlinkám. Ale i tak se pokusím něco k tomuto tématu napsat. Je třeba zjistit, zda jste neudělala nějakou změnu při pěstování. Např. změna hnojiva apod. Pokud ne tak se zkuste podívat zda na Vaší rostlince nejsou nějací škůdci. Můžete rostlinku také preventivně postříkat proti sviluškám. Jestliže se nejedná o problém vzniklý hmyzem tak budem hledat jinde. Může se stát, že díky dlouhodobému používání tvrdé vody, došlo v substrátu k problému a to, že rostlina nemůže dostatečně vstřebávat železo. Proto zkuste koupit prostředek na chlorozu listů. Pokud by toto nepomohlo tak se také může jednat o problém, kterým trpí téměř všechny rostliny druhu brugmansia a to o virus. Tento se nedá zatím léčit, ale rostliny s ním mohou žít. Aby se to dalo alespoň trochu určit, bylo by dobré poslat fotografii. Zkuste vaše rostliny vyfotografovat a pak se společně pokusíme určit problém. Můj názor je , že bych rostlinku postříkala proti sviluškám, přestala bych hnojit a rostlinu ošetřila prostředkem proti chloroze a to postřikem na list a zálivkou. Žluté nebo žloutnocí listy s více jak polovinou žluté barvy bych odstranila, abych zabránila eventuelně dalšímu šíření.

Může se také stát , že Vám žloutně rostlinka od vrchu, čili od srdíčka rostliny, tam kde se tvoří nové listy. To může být příznakem nedostatku boru.

Doufám, že jsem Vám napsala pár možností, ze kterých zkusíte vybrat tu pro Vás.

S přátelským pozdravem Jana Chytková

prosím o radu

(Jana Marešová, 30. 7. 2008 16:06)

Dobrý den, již několik let pěstuji durmany a dokonce se mi povedlo vypěstovat i ze semen, které mi uzrály jenom jednou - od té doby nic. Letos ale začly velmi brzy listy žloutnout a nevím si rady.Ještě nemá ani jeden květ ( sousedka už má krásné)ani na starých ani na nových.Co se mohlo stát?

Fotografie

(JCH, 8. 5. 2008 20:41)

Vážená paní Lýdie, budeme se těšit na Vaše fotografie. A společně se pokusíme pomoci Vašim rostlinkám.
S pozdravem Jana Chytková

Ďakujem za radu

(Lýdia, 8. 5. 2008 17:25)

Milá pani Chytková,
veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď a radu. Aspoň viem, ako mám postupovať pri sadení do voľnej pôdy a potom späť do črepníka. Verím, že táto Vaša rada pomôže iným pestovateľom, ktorým sa durmany páčia a zatiaľ tiež nevedia čo a ako.
Pokusím sa rastliny odfotografovať a poslať na ukážku. Žiaľ, nemám doma všetko potrebné zariadenie pri PC, aby som mohla poslať fotky, takže nejaký deň mi to potrvá. Som rada, že sa mám na koho obrátiť o radu. Ešte raz úprimná vďaka.
S pozdravom Lýdia Višnievská

Vážená paní Lýdie

(JCH, 8. 5. 2008 15:03)

Nejlepší rada pro Vaše rostliny, které mají problémy s listy se dá takto jen velmi těžko určit. Nejlépe by bylo , pokud bychom viděli fotografii. A nebo také zatím zkuste vyměnit substrát. Pokud uvidíme fotografii, určitě Vám zde společně poradíme.

Ohledně rostlin ve volné půdě. Je to možné a velmi se takto daří durmanům.
Ohledně pozdějšího vyjmutí. Jejich kořeny se samozřejmně trochu při vyjímání z půdy z důvodu zazimování sice poškodí, ale vůbec to nevadí. Nechá se jim totiž původní velikost balu s jakou jsme je sázeli a po přezimování opět krásně porostou.

Rozdíl mezi durmany a brugmansií není. Jde spíše o to, kde se jaké pojmenování více používá, či kde je více zažité. V našich podímínkách se používá převážně DURMAN, Brugmmansie je pojmenování podle objevitele a pod tímto názvem naše rostliny najdete převážně v odborné literatuře. Jedná se o stromovitou rostlinu, která je v našich podmínkách převážně keř. Její květy jsou směrem dolů.

Datura - je rostlinka příbuzná, ale jedná se převážně o letničku, která se dá uchovat při dobrých podmínkách i po více let. Např. při pěstování jako pokojová květina, nebo jen přezimuje např. v zimní zahradě apod. Její květy jsou pravým opakem durmanu . Květenství je směrem nahoru.

S pozdravem Jana Chytková

Durmany

(Ivan Vitalaj, 13. 3. 2008 14:24)

Chcel by som trochu poopraviť názor, ktorý je tochu u ľudí nesprávne zaužívaný. Anjelské trúby, lat.Brugmansia hybrida nie sú dostupné v modrej alebo nebodaj vo fialovej farbe. Modrá a fialová farba sa nenachádza v génoch pravej Anjelskej trúby resp. Brugmansií. Obdobná situácia je pri červenej farbe ani tá sa nenachádza v génoch a preto nemôže byť v budúcnosti vyšľachtená.
Netreba sa dať zlákať fotografiami zahraničných zásielkových spoločností, ktorých fotografie sú dokonale spracované fotoprogramom a veľmi často nezodpovedajú vonkoncom skutočnému vyfarbeniu , ktoré je oveľa jemnejšie a prirodzené.
Pri kúpe rastlín sa musíme riadiť podľa rád pestovateľov, ktorý svoje rastliny dokonale poznajú, a môžu odporučiť vhodný kultivar podľa podnienok ktoré ma prípadný záujemca. Predaj nemôže byť na prvom mieste.

S priateľským pozdravom Ivan Vitalaj zo Slovenska