Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brugmansia

Durman

Datura

Andělská trumpeta

Rozdíl mezi durmanem a daturou.

.

Durman má květy od zhora dolů a je to trvalka ( při správném zimování).

Obrazek

.

.

.

.

.

.

.

Datura má květy nahoru a je to letnička, která se nechá částečně přezimovat.

Obrazek

.

.

.

.

.

.

.

Durmany, které známe z našeho okolí, či obchodů, jsou různé varianty kříženců mnoha druhů. Jsou to mohutné rostliny, které mohou dorůstat až 5m. V našich podmínkách jsou však spíše keřovité, avšak v jejich domovině( převážně  Jižní Amerika) jsou to  stromy. Tvar  a velikost listů je různá podle druhu. Listy mohou být i 35cm velké(vlastní zkušenost) .

Květy durmanů připomínají tvar trumpet. Je však i mnoho dalších variant.

Např.: Trychtýřovité, zvonkovité, trubkovité, jednoduché, plnokvěté, dvojité, trojité a dokonce i roztřepené, které vůbec nepřipomínají původní tvar trumpet.

Velikosti květů se pohybují od opravdu malých až po obrovské. Ty největší mohou dosáhnut až 40cm délky , či 35cm a více průměru.

Barevná škála je rozmanitá od bílé, žluté, červené, oranžové až po fialové, objevují se i dvoubarevné v různých variantách, či s měnící se barvou.

Plodů se většinou nedočkáme, neboť přijde zima a květiny se zazimují.

Květy se otevírají večer a nádherně voní, což je pravý čas pro relaxaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Durmany = datury a brugmansie

(HankaP, 18. 8. 2013 13:37)

Ráda bych uvedla na pravou míru, jak je to s těmito třemi pojmy. Původně existoval pouze rod Datura (český botanický název durman); až v r. 1973, na základě výzkumu, byly z něj vyčleněny dřevnaté druhy, a to do nového rodu Brugmansia. V českém botanickém názvosloví ale zůstal název durman pro oba rody (viz např. BioLib.cz) - takže stručně: durmany se člení na datury (byliny, jednoletky až krátkověké trvalky, s květem nahoru) a brugmansie (dřeviny, trvalky, s květem dolů). Ale durmany jsou to všechno... :-)

durman

(ivana , 7. 8. 2013 9:53)

potřebovala bych poradit mám leta durman i když ho přihnojuji tak vůbec nekvete

Kto mi poradí ?

(Lýdia, 8. 5. 2008 14:15)

Srdečne všetkých pozdravujem a prosím o radu.Pestujem anjelské trúby v črepníku na terase. Keď ich dám na jar von(najprv do polotieňa kým si privyknú na zmenu), začnú listy praskať,resp. ako by ich po okrajoch niečo vyhrýzalo, pritom žiadneho škodcu neviem nájsť. Neskôr listy zožltnú, opadajú a na stonkách ostávajú len kvety a zopár škaredých lístkov.Prihnojovala som hnojivom Tisíckvet. Nezmenilo sa to ano vtedy, keď som kvety postavila viac na slnko. Na vašich fotografiach vidím, že kvety sú zasadené aj priamo vo voľnej pôde. Čo s nimi potom na jeseň, predpokladám, že im korene cez leto zmohutnejú. Nepoškodia sa pri presádzaní späť do črepníka? Poraďte mi, prosím.
Tiež sa chcem opýtať: aký je rozdiel medzi brugmansiami, daturami a durmanmi, čím sa líšia? Veľkosťou, kvetmi a či listami? Ktoré z nich sú vlastne anjelské trúby? Teraz ani neviem, ktoré kvety vlastne mám. Budem veľmi vďačná za každú radu, resp. skúsenosť s pestovaním týchto kvetov, lebo sa mi veľmi páčia. Ďakujem!

Re: Kto mi poradí ?

(vlasto, 27. 1. 2013 7:41)

no to čo som vyčital nete by mal bit Durman metelovy alebo Brugmansia.pomenovanie Datura vraj pochadza ako ludovy nazov niekde z azie a nase ludove pomenovanie je skor zname ako Anjelska truba

Pestovanie

(Michaela(julitime@azet.sk), 21. 4. 2012 15:47)

Dobrý deň,

v Olomouci som si kúpila Vami spomínaný Acnistus Australis(avšak pod názvom Duránek modrý) a nikde neviem nájsť spôsob pestovania. Bola by som rada, keby ste mi vedeli poradiť.

Výluh z durmana do očí?

(Valis , 10. 3. 2012 12:51)

Ahojte, chcem sa spýtať. Raz som počula na hodine chémie od našej starej profesorky, že výluh z durmanu si dávnejšie kvapkali ženy do očí vraj sa im po ňom rozšírili zrenice a vyzerali krajšie. ???? Vie o tom niekto niečo?

Listy Durmanu

(Vladimír, 18. 2. 2012 14:16)

Dobrý den je tady někdo kdo by mi mohl poslat 2 listy durmanu? Nutně sháním, děkuji. Pište na adresu luckytwo@seznam.cz

otazka

(burcarova lenka, 19. 8. 2011 13:15)

je vune durmanu jedovata ?

Durman datura,

(Mia Jon, 24. 7. 2011 14:31)

DOBRÝ DEN, se zájmen pročítám rady o krásné letničce jakou je durman datura. Já mám také veliký dotaz, mám již vzrostlou rostlinu,která mi letos bohatě shazuje listy, které jsou nejdříve krásně zelení,ale pak nabírají mramorově žlutozelenou barvu až skoro uschnou a na nich je pavučina.Hledám parazita,ale marně, prosím poradte mi jak s rostlinou,protože květy jsou krásné a zdobí,ale letos si jich asi neužiji...
Děkuji

Ostříhání durmanu

(Jana Chytková, 13. 10. 2009 22:08)

Dobrý den vážená paní Alenko, velice děkuji za návštěvu těchto stránek. Ohledně vašeho dotazu na ostříhání více rozrostlého durmanu tak , aby v příštím roce co nejvíce kvetl, řeknu své zkušenosti.
Sama stříhám své rostliny dvakrát. Jednou těsně před zazimováním a pak ještě jednou na jaře, když je dávám ven. První ostříhání je takové, abych rostlinu zmenšila na vhodnou velikost pro zazimování dle prostorových možností. Během zimy se na ni chodím koukat a přemýšlím o tom, jaký tvar ji dám a pak na jaře ji sestřihnu. Osobně se mi ukázalo lepší, pokud jsem rostlinu více zastřihla a pak ji na jaře silně podpořila v růstu. Na rostlinách nechávám základní hlavní větve na kterých ponechávám oblast rozvětvení do písmenka V. Někteří pěstitelé však ostříhají rostlinu zcela, že nechají pouze kmínky bez větvení. Osobně jsem pro méně drastický způsob. Dalo by se to přirovnat ke stříhání ovocných stromků. V souvislosti s velikostí květů nechávám raději vnější větve, aby později vynikly květy na nových výhonech. Vnitřní vystříhám a ponechám např. jen jeden centrální výhon. Můžete si se stromkem opravdu pohrát a to stejně jako to dělají ovocnáři. Je jen na vás zda budete mít tvar stromku či keře, jen vždy dejte pozor, aby jste na jaře odkontrolovali stav větví a měli eventuelně po zimně ještě kde rostlinu upravit před probuzením (napr. odumřelé či jinak napadené části rostliny odstranit po zazimování).

jak ostříhat durman

(Alena, 13. 10. 2009 13:52)

Dobrý den prosím o radu jak na zimu ostříhat více rozrostlý durman,aby mi příští rok vykvetl děkuji

Zemina pro durmany

(Jana Chytková, 18. 6. 2009 22:55)

Dobrý den vážená paní Kristýno, velice vám děkuji za návštěvu stránek. Nyní k vašemu dotazu ohledně substrátu pro durmany. Tyto rostliny mají velikou spotřebu živin a z toho musíme vycházet. Proto je dobré připravit si dle možností směs: kvalitního kompostu smíchaného se zeminou např. pro balkonové květiny, přidat např. granulovaný kravský hnůj, také i nějaké to dlouhodobě působící a postupně se uvolňující hnojivo ve formě tablet apod. Pokud můžete je dobré přidat i hrst ( dle velikosti rostliny) agroperlitu. Takováto výživná směs se jim bude líbit. Také mohu říci, že výborná věc, která sice není asi pro každého je vysadit durman na letní stanoviště přímo do kompostu. Sice tam u něj asi těžko budem večer pít kafíčko, ale rostlina je tam úžasně spokojená. Pak už ten kompost patří jenom jí . Pokud se rostlinkám moc nedaří, tak je také dobré ještě preventivně ošetřit proti sviluškám a podobným breberkám.

S přátelským pozdravem Jana Chytková

květy

(Viki, 8. 6. 2009 11:37)

Paní Jano,moc děkuji za článek o květenství a za přání. Už jsem zkoumala listy a větvení, myslím si, že letos pokvete:-) S přáním příjemného dne Viki

Odpovídám na dotaz

(Jana Chytková, 6. 6. 2009 0:15)

Dobrý den, vynasnažila jsem se odpovědět na váš dotaz Viki a proto jsem na toto téma napsala článeček a to včetně fotografií do rubriky Co je nového? . Přeju mnoho pěstitelských úspěchů.
Autor stránek JCH

kvetení

(Viki, 5. 6. 2009 13:29)

Prosím o radu, mám již třetím rokem durman cca půl metru veliký. Loni nekvetl, během léta často opadávaly listy. Přezimoval na chodbě. Na jaře začal obrážet a nyní má nádherné obrovské listy, ale nevidím náznak květenství. Chtěla bych se zeptat za jak dlouhou dobu by měl nasadit na květy a jak se to dá poznat. Bylo mi řečeno, že jeden list v korunce by měl být vždy vzpřímený a druhý svěšený, nevím co je na tom pravdy. Děkuji za odpověď.

fotografie

(JCH, 29. 3. 2009 21:45)

Na základě dotazu jsem doplnila fotografie.
S přátelským pozdravem JCH

durman

(Kendy, 29. 3. 2009 13:38)

potřěbuju obázek!!!!!!!!!!!!!!!

Durman a modré květy

(JCH, 3. 11. 2008 22:39)

Vážený pane Valerián, děkuji za Váš dotaz.
Ohledně durmanu s modrou barvou květů, bych nejdříve upřesnila druh rostliny. Datura je letnička, někdy také nazývána durmanem. Jedná se však o letničku, která může mít barvu květu modro- fialovou a i plnokvěté druhy. Pak jsou ještě klasické durmany a to jsou ty naše známé keřovité rostliny, které přezimujeme ve svých domovech. Tyto trvalky nemají květy modré, ale v poslední době je možné v omezené míře získat rostliny s květy do fialova . Zde se jedná o druhy Flava. Je možné si je prohlédnout na stránkách pěstitelky paní Kirchner. Odkaz naleznete v Menu na těchto stránkách. Ohledně dříve zmiňovaných letniček datur, tak jejich semínka se dají získat u firmy Koexflor. Nebo můžete získat semínka z rostlinky z mojí zahrádky. Fotografie fialové datury plnokvěté najdete ve fotogalerii. Letničky datur mohou být žluté, řůžové, bílé , plnokvěté, kombinované apod. U durmanů je škála barevnosti a tvarové rozmanitosti téměř nekonečná.

Jediná rostlina, která má květy opravdu modré se jmenuje Acnistus Australis a je to blízká příbuzná durmanů. Její květy mají zvonkovitý tvar, ale velikostí jsou to trpaslíci (3-5cm).

S přátelským pozdravem a poděkováním za návětěvu stránek děkuje Jana - autorka stránek.

Dotaz

(Valerián , 3. 11. 2008 21:31)

Dobrý den,prosím o radu kde se dá sehnat durman s modrými květy. A můžou být i jiné barvy. Jsem s pozdravem a díky za radu.

Přezimování durmanu

(JCH, 12. 8. 2008 21:07)

Dobrý den Vážená paní Masopustová, velice Vám děkuji za návštěvu stránek. Ohledně Vašeho dotazu k přezimování venku. Durman je rostlina, která neodolá mrazu. Proto pokud ji necháte venku, tak o ni nejspíš přijdete. Snad jedině, že by jste tu svou rostlinu zastřihla a celou ji přikryla tak, aby se k ní nedostal mráz. Můžete to zkusit, ale osobně bych si ji raději vyndala a pro příští rok bych měla odpočinutou rostlinku. Také by šlo na rostlinku přesunout např. foliovník, ale to je vše jen o pokusu a omylu.

S přátelským pozdravem Jana Chytková